2024-03-04 16:42:03
The Azerbaijan Rowing Championship, organized by the Ministry of Youth and Sports and the Azerbaijan Canoeing and Rowing Federation, has ended.
As reported by İdman.biz, more than 100 rowers born in 2006-2007, 2008-2009 and 2010-2011 from Baku and Mingachevir took part in the competition.
In recent years, the largest number of participants has been recorded in domestic rowing tournaments. The winners will be included in the national team, which in May will take part in the international regatta “President Cup 2024”, dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev.
It should be noted that the athletes who took the first 3 places in the tournament were awarded diplomas and medals.
February 23
K1 1000 FA (2008-2009)
1. Alimurad Gajizadeh
2. Niyaz Malikov
3. Vajib Babaev
1X1000 FA (2010-2011)
1. Muhammad Hasanov
2. Raul Shamilov
3. Raul Dzhamilov
1X1500 FA (2006-2007)
1. Nurlan Pashaev
2. Jahangir Mamedli
3. Muhammad Niftullaev
1X1500 FA (2008-2009)
1. Sabit Abdullaev
2. Muhammad Alizadeh
3. Fikret Hasanov
K2 1000 FA (2008-2009)
1. Niyaz Malikov, Emil Zeynalov
2. Giyas Akhmedov, Shahin Isaev
3. Ali Aliev, Ivan Vorobzhansky
S1 500 FA (2008-2009)
1. Javid Velizadeh
K1 500 FA (2006-2007)
1. Amil Ramazanov
2. Chingizkhan Sattarov
3. Riad Ismailzadeh
K1 500 FA (2010-2011)
1. Ibrahim Mammadzadeh
2. Mustafa Velizade
3. Inam Babaev
K1 500 FA (2008-2009)
1. Alimurad Gajizadeh
2. Niyaz Malikov
3. Elvin Aliyev
2X1500 FA (2008-2009)
1. Azer Ilyasov, Tunar Mamedzade
2. Nihad Saadov, Zaur Dzhamilov
3. Tunar Jafarli, Fuad Mammadov
K1 200 FA (2006-2007)
1. Amil Ramazanov
2. Riad Ismailzadeh
3. Royal Yusibov
K2 500 FA (2008-2009)
1. Vajib Babaev, Alimurad Gadzhizade
2. Nihat Guliyev, Elvin Aliyev
3. Nurlan Imanly, Rashad Dadashov
K2 500 FA (2010-2011)
1. Ibrahim Mamedzadeh, Sarhad Farhadli
2. Rasim Mammadov, Mustafa Velizade
3. Javid Habibli, Bahram Gamidov
24 February
K1 200 FA (2010-2011 year)
1. Ibrahim Mammadzadeh
2. Rasim Mamedov
3. Bahram Gamidov
S1 200 FA (2008-2009)
1. Javid Velizadeh
2. Ibrahim Bayramov
3. Huseyn Samadli
K1 200 FA (2008-2009)
1. Shahin Isaev
2. Emil Zeynalov
3. Giyas Akhmedov
K2 200 FA (2010-2011 year)
1. Javid Habibli, Bahram Gamidov
2. Rasim Mammadov, Mustafa Velizade
3. Inam Babaev, Rauf Mirzazade
4X1500 FA (2006-2010)
1. Nurlan Pashaev, Azer Ilyasov, Jahangir Mamedli, Tunar Mamedzade
2. Fikret Hasanov, Muhammad Gasanov, Nureddin Aliyev, Muhammad Abdullayev.
3. Jamal Bayramov, Elnur Aliyev, Ismail Shirinov, Muhammad Niftullaev
K2 200 FA (2008-2009)
1. Giyas Akhmedov, Shahin Isaev
2. Subhan Hasanov, Rashad Dadashov
3. Nihad Guliyev, Elvin Aliyev
İdman.biz